osd چیست؟
osd چیست؟ تکنولوژی osd در مانیتور

Last updated on فروردین 31ام, 1400 at 10:58 ق.ظ

osd چیست؟ این قابلیت در مانیتور را حتما تا به حال جایی خوانده اید، پس اگر براتون سواله که این قابلیت چیست با ما همراه باشید…

در واقع OSD مخفف On Screen Display می‌باشد که اگر در ترجمه گر گوگل آن را ترجمه کنید معنای ‘روی صفحه نمایشگر’ را به شما می‌دهد که خیلی هم بی ربط نیست . در اصل به معنای منوی نمایشگر یا هرگونه مانیتور می‌باشد . که معمولا به صورت لحظه ای روی نمایشگر نمایان می‌شود

osd چیست؟

توضیح ساده و کوتاه OSD

اگر بخواهیم واضح تر بگیم میتونیم اینجوری بگیم : حتما شده وقتی صدای تلویزیون یا مانیتور را کم و زیاد یا شبکه ای را تغییر میدیم ، یک سری المان مانند شماره کانال یا درصد قدرت صدا را روی مانیتور مشاهده کنید، در اصل این همون قابلیت OSD می‌باشد.

OSD چیست؟
نمایش تنظیمات یک Smart Tv با قابلیت OSD

مثال در مورد کاربرد OSD

خب شاید بگید خیلی چیز مهمی نیست و اگه این قابلیت OSD نبود خیلی هم مشکلی پیش نمیومد ولی کاملا در اشتباه هستین.

اجاره بدین یه مثال واضح و ساده بزنم فرض کنید چند تا دستگاه مثلا یک کنسول بازی ، یک دستگاه پخش کننده بلوری و یک گیرنده دیجیتال را به یک مانیتور یا تلویزیون ، از طریق یک نوع کابل که میتونه کابل HDMI ، کامپوزیت یا کامپوننت یا حتی به صورت wireless باشه متصل کردین .

محصولات موجود در سایت با قابلیت OSD

معرفی یکی از محصولات موجود در چراغستان با این قابلیت: آیفون تصویری الکتروپیک مدل 1286

خب تا اینجا موردی نداریم ولی حالا فرض کنید میخواهید یک فیلم قدیمی را از دستگاه VHS قدیمی که در منزل دارید تماشا کنید حالا نیاز دارید که با کنترل تلویزیون ورودی را از روی پورت HDMI تغییر بدین و ببرید روی پورت کامپوننت ، خب حالا اینجاست که قابلیت OSD میاد به کمکتون که شما درک بهتری داشته باشید که الان از چه ورودی دارین استفاده میکنید و بعد از تغییر ورودی یا پورت آیا تلویزیون روی ورودی دلخواهتون قرار گرفت ؟

OSD چیست؟
OSD چیست؟ نمایش در صد صداروی مانیتور

خب حالا حتما پیش خودتون میگین ورودی را عوض میکردیم تا زمانی که تصویر دستگاه مرود نظرمون را ببینیم . ولی اگر تصویر نمیومد از کجا متوجه میشدین که مشکل از چیه ؟

آیا ورودی ها تغییر نمیکنن یا دستگاه پخش کننده شما مشکل داره ؟ حتی نمیتونستید تشخیص بدین که کابلی که استفاده میکنید سالم هست یا نه؟

دیگر کاربردها

OSD چیست؟
نمایشگر + OSD

این قابلیت در نمایشگر های تجهیزات نظامی و و رادار ها نیز کاربرد دارد که نیاز به توضیح نیست و در عکس واضح می‌باشد

تاریخچه osd

خیلی پیش تر زمانی که تلویزیون های سیاه و سفید و تک رنگ وجود داشت ، جهت نمایش قابلیت ها روی نمایشگر از یه نمایشگر جانبی کوچکتر استفاده می کردن که از نظر هزینه برای شرکت سازنده مقرون به صرفه نبود ، با پیشرفت علم الکترونیک تولیدکنندگان موفق به ادغام این سیستم با مانیتور شدند.

و نخستین تلویزیون با قابلیت OSD در سال ۱۹۷۰ توسط یک شرکت آمریکایی با نام RCA به دنیا معرفی شد که اطلاعات کمی مانند شماره کانال و میزان بلندی صدا را روی تلویزیون نشون میداد . بعد ها در دهه ۱۹۸۰ میلادی برخی شرکت های دیگه مثل Zenith با سری System 3 تلویزیون هایی با این قابلیت روانه بازار کردند.